Inspirace

Naše produkty z řady Herbally jsou inspirovány osvědčenými recepturami lidových léčitelů.

Pro řadu bylinných sirupů a čajů Herbally jsme načerpali inspiraci v recepturách věhlasné plzeňské lidové léčitelky "doktorky" Boženy Kamenické (báby Radnické) (*7. srpna 1898 †5. září 1996).

Božena Kamenická byla velmi odvážnou průkopnicí směru, kterému dnes říkáme holistická medicína. Důkazem toho jsou mimo jiné příběhy z její ordinace, kdy před všemi pacienty vyhnala z čekárny muže s tím, aby "nejprve přes

tal kouřit, chlastat a nelítal za ženskými a pak se může vrátit". Jindy doporučila ženě, aby si "našla pořádného chlapa a pak  její potíže samy pominou".

Její schopnost rozeznávat a diagnostikovat nemoci byla klasifikována jako mimosmyslové vnímání věcí a událostí v prostoru a čase minulém, přítomném a budoucím. Říkala: „Právě proto jsem se narodila, abych zde všem strádajícím a potřebným poskytovala svou samaritánskou pomoc!"

Za Boženou Kamenickou jezdily po dlouhé roky stovky a tisíce pacientů nejen z tehdejšího Československa, ale z celé Evropy nebo z Ameriky.  Na základě diagnostiky z moči a s pomocí svých schopností léčila bylinami a radami. Mezi její pacienty patřily významné osobnosti ze světa politiky nebo showbyznysu, například Ludvík Svoboda, Gustáv Husák, Karel Gott, Josef Kemr nebo Václav Havel, ale hlavně tisíce neznámých lidí. Nikdy nikoho neodmítla.

Božena Kamenická intuitivně dokázala rozpoznat, kterého pacienta musí odmítnout a doporučit mu lékaře, s kterými spolupracovala a klasickou medicínu tedy v žádném případě nepopírala a nepodceňovala. Spolupráce fungovala i opačným směrem, kdy lékaři žádali paní Kamenickou o pomoc s diagnostikou u některých svých pacientů. Byla také např. v kontaktu s krčním specialistou, kterému posílala své pacienty na vytržení mandlí, a pak pokračovala v bylinné léčbě, na které byla její „medicína“ založena. Byliny pro ni připravovala její spolupracovnice z Dobříše, která léčivé rostliny sháněla po celé republice. Od ní putovaly bylinky do lékáren, s nimiž radnická léčitelka spolupracovala, a tam je lékárníci míchali přesně tak, jak si paní Kamenická přála.